Suojelupoliisi etsii kielitaitoisia henkilötiedustelijoita – kerro kiinnostuksestasi kirjeitse
Suojelupoliisi etsii maaliskuun aikana tavallisia, kielitaitoisia suomalaisia henkilötiedustelijoiksi. Tehtäviin voi ilmoittaa kiinnostuksensa lähettämällä kirjeen supolle.
Suojelupoliisi on aloittanut poikkeuksellisen kampanjan, jossa turvallisuus- ja tiedustelupalvelu etsii useita henkilötiedustelijoita töihin vakituisiin virkoihin. Henkilötiedustelutehtäviin etsitään ensisijaisesti venäjän tai kiinan kieltä osaavia henkilöitä, mutta myös ranskan, espanjan tai jonkin harvinaisemman kielen osaaja voi soveltua tehtäviin.
Henkilötiedustelijat toimivat supon tiedusteluoperaatioiden keihäänkärkenä niin kotimaassa kuin ulkomailla hankkien tietoa Suomeen kohdistuvista kansallisen turvallisuuden uhkista. Työssä kerätään tietoa suojelupoliisin henkilötietolähteiltä sosiaalisessa vuorovaikutuksessa. Kerätty tiedustelutieto voi parhaimmillaan edistää merkittävästi Suomen turvallisuutta.
Sosiaaliset taidot ovat tärkeitä henkilötiedustelijalle – ei tietty koulutus tai kokemus
Henkilötiedustelu on pitkäjänteistä ja vastuullista työtä varjoissa. Työ sopii aivan tavallisille ihmisille, jotka ovat avoimia ja helposti lähestyttäviä, mutta eivät kaipaa valokeilaan. Kielitaidon lisäksi olennaisia taitoja ovat vuorovaikutustaidot, paineensietokyky, luovuus sekä ryhmätyötaidot.
”Toivomme löytävämme tehtäviin kiinnostuneita hyvin erilaisilla ja monipuolisilla taustoilla. Tiedustelutehtävissä on etua kyvystä sulautua joukkoon. Henkilötiedustelijoilla ei tarvitse olla esimerkiksi aiempaa viranomaiskokemusta”, kertoo suojelupoliisin tiedusteluosaston päällikkö Pekka Hiltunen.
Tehtäviin voi ilmoittaa kiinnostuksensa lähettämällä kirjeen postitse supolle. Kirjeeseen tulostetaan supon verkkosivuilta löytyvä ansioluettelo- ja motivaatiolomake sekä liitetään lyhyt video USB-tikulla. Suojelupoliisi voi tarjota kiinnostuneiden joukosta soveltuville henkilöille vakituista virkaa henkilötiedustelijana. Virkoja on tarjolla useille henkilöille ja ne voivat sijoittua valtakunnallisesti paikkakunnille, joissa on suojelupoliisin toimipiste. Kirjeiden tulee olla perillä supossa viimeistään 27.3.2026.
Tutustu kampanjaan ja lue lisää henkilötiedustelijan tehtävästä:
Lisätiedot ja Pekka Hiltusen haastattelupyynnöt:
Suojelupoliisin viestintä
[email protected] ja p. 050 4026 981